TudósTár természettudományi kislexikon
kutya kutya kutya
Üdvözlünk a TudósTárban

A tudostar.hu célja egy olyan online ingyenes természettudományos kislexikon létrehozása amely egy-egy téma alapos feldolgozásával széleskörű áttekintést nyújt és eligazít. Mivel a tudóstár elsősorban általános iskolások számára készül (általános iskolában tanító pedagógus lektorálásával), igyekszünk játékos formában bemutatni egy-egy élőlényt és ezáltal megalapozni azt a fajta érdeklődést, amelyből majd akár egy sokrétűbb alaposabb ismeretanyag igényének magja is kicsírázhat! Állandóan folyamatosan bővülünk, az anyagok folyamatosan kerülnek fel az oldalra így érdemes a könyvjelzők közé tenni a tudóstárat és akár naponta visszanézni!

Mit találsz a TudósTár lexikon oldalain? Mindenek előtt az adott címszó részletes ismertetőjét, képekkel illusztrálva, majd még mindig az adott téma ismertetője következik egy fontos rész alaposabb kibontásával. Ezt követően (amennyiben léteznek persze kapcsolódóak) viccek, videók és egy játék is helyet kap!

Szerkesztők jelentkezését is várjuk, ha úgy érzed szívesen vennél részt a tudóstár projektben (nem máshonnan kimásolt, hanem általad létrehozott / szerkesztett anyaggal) írj nekünk bátran: tudostar@gmail.com

 
Kutya

 A kutya latin neve Canis lupus familiaris (familiaris azaz családhoz tartozó) a farkas alfaja amelyet körülbelül 10 -15 000 évvel ezelőtt délnyugat-Ázsiában (az emberek letelepedett életmódjának kialakulásával egy időben) háziasítottak őseink. Az első században kezdtek olyan kutyákat tenyészteni amelyek megjelenésben eltértek a farkasoktól, például a juhászkutyák általában feketék míg a pásztorkutyák inkább fehérek lettek. A XIX. Század vége felé kezdődött el a szelektált kutyatenyésztés (a különböző fajtákat elkülönítve), ennek egyik mérföldköve Nagy Britanniában az 1873-ban alapított első kutyatenyésztő egyesület volt.

 A kutya szó eredetileg hangutánzó, állat hívogató szó volt erre utal, hogy több más népnél is megtalálhatóak hasonlóak. A kutyák falkában élő állatok lennének ezért tudják olyan jól megérteni és alkalmazni azokat a dolgokat amelyek például ahhoz szükségesek, hogy egy családba be tudjanak illeszkedni. Nagyon okosak rengeteg dologra megtaníthatóak ennek megfelelően az élet számtalan területén segítik az embereket!

 
Csoportosítás

Csoportosíthatjuk feladatuk szerint:

1. vadászkutyák: eredetileg vadászat céljából tenyésztették őket. (vizslák, terrierek, agarak, kopók, tacskók, spánielek, vérebek)
2. őr és munkakutyák: a vakvezető kutyáktól kezdve a szánhúzó kutyákon át rengeteg fajta tartozik ebbe a csoportba (mentő, terelő, kísérő, őrzőkutyák, dogok, masztiffok, szánhúzók, vakvezetők)
3. ölebek: elsősorban lakásban tartott teljesen az emberhez idomult kutyusok.

Egy másik csoportosítás alapja a származásuk lehet:

1. fajtiszta: vezénjegyek (külső és belső jellemzők) alapján (ezeket a fajtastandard tartalmazza) törzskönyvi nyilvántartásba vett kutyák.
2. keverék: két vagy több fajta keveredéséből született ebek

 
A kutya felépítése

A kutya felépítése:
kutya csontváza
A kutya izomzata:
kutya izomzata
Csontozat: csöves pl.: lábszárcsont és lapos pl.: koponya
Látás: szeme nagyon hasonló az emberéhez, de jobban lát a sötétben és a mozgásra is sokkal előbb felfigyelnek, a mozdulatlan dolgokat viszont nem látják olyan jól.
Hallás: sokkal jobb mint az emberé képesek az ultrahangok érzékelésére is. Szaglás: milliószor érzékenyebb mint az emberé, mindent ösztönösen megszagolnak, mindenről szagmintát vesznek.

 


Érdemes megnézni!



kapcsolat: tudostar@gmail.com
Baranyi Judit

© az itt szereplő ismertetők felhasználása más oldalakon a tudostar.hu -ra való hivatkozással (link megadásával) engedélyezett

például:

forrás: <a href="http://tudostar.hu/" target="_blank" title="tudostar.hu online ingyenes természettudományi kislexikon">tudostar.hu online természettudományi kislexikon </a>
top