TudósTár természettudományi kislexikon
macska macska macska
Üdvözlünk a TudósTárban

A tudostar.hu célja egy olyan online ingyenes természettudományos kislexikon létrehozása amely egy-egy téma alapos feldolgozásával széleskörű áttekintést nyújt és eligazít. Mivel a tudóstár elsősorban általános iskolások számára készül (általános iskolában tanító pedagógus lektorálásával), igyekszünk játékos formában bemutatni egy-egy élőlényt és ezáltal megalapozni azt a fajta érdeklődést, amelyből majd akár egy sokrétűbb alaposabb ismeretanyag igényének magja is kicsírázhat! Állandóan folyamatosan bővülünk, az anyagok folyamatosan kerülnek fel az oldalra így érdemes a könyvjelzők közé tenni a tudóstárat és akár naponta visszanézni!

Mit találsz a TudósTár lexikon oldalain? Mindenek előtt az adott címszó részletes ismertetőjét, képekkel illusztrálva, majd még mindig az adott téma ismertetője következik egy fontos rész alaposabb kibontásával. Ezt követően (amennyiben léteznek persze kapcsolódóak) viccek, videók és egy játék is helyet kap!

Szerkesztők jelentkezését is várjuk, ha úgy érzed szívesen vennél részt a tudóstár projektben (nem máshonnan kimásolt, hanem általad létrehozott / szerkesztett anyaggal) írj nekünk bátran: tudostar@gmail.com

 
Macska

 A macska latin neve: Felis silvestris catus egy ragadozó emlősállat. A macskafélék családjába tartozik, ezen belül is a vadmacska alfaja. Háziasítása visszanyúlik kb. 10 000 évvel ezelőttre, amikor is az ember társaságában kezdett el élni. Ezt bizonyítják az egyiptomi macskaábrázolások is. Ma már a cicák teljesen eltérnek az őseként számon tartott vadmacskától, az ember mellett élve másként szocializálódtak, illetve a tenyésztőknek is köszönhetően a színük, mintázatuk is megváltozott. Mint már említettem, a macska ragadozó állat, rengeteg faj tartozik a zsákmányai közzé. Mivel nagyon ügyesen vadászik, ezért sok helyen rágcsáló irtásra tartják.

  A cicák nagyon intelligens állatok, akár önállóan is megtanulhatnak szerkezeteket működtetni. (Pl. ajtónyitás) A macskákat régen Egyiptomban istenként tisztelték, ezt a szokást vették át a rómaiak, és a görögök is. Ezt a római egyház nem nézte jó szemmel, és mint pogány szokást tűzzel-vassal üldözte. Az irtásnak köszönhetően elszaporodtak a patkányok és egyéb rágcsálók a városokban, aminek következménye lett a járványok terjedése. Aztán - hála Istennek - idővel felismerték az emberek a macska hasznos mivoltát, és egyre természetesebb lett a tartásuk. Rengeteg mítosz, babona fűződik a macskákhoz, minden népnek megvan a maga macska hiedelme. (Egy ősi mítosz szerint a macska az oroszlán tüsszentéséből született, Noé bárkáján.) A távol keleten, és japánban szerencsehozóként, míg Kínában gonoszként tekintenek rá. Igen elterjedt hiedelem, hogy a macskának hét élete van, amit inkább arra alapoznak, hogy sokszor - szívósságának köszönhetően - igen súlyos sérüléseket is túlél. Mivel a macska őse sivatagi éghajlaton fejlődött ki, ezért jól érzik magukat napos meleg helyeken. A víztől viszont irtóznak, csak néhány faj – ilyen az abesszin és a török van - jól tolerálja a fürdetést. Persze azért akadnak itt is kivételek, vannak más fajtába tartozó cicák, melyek szoktatással egész jól viselik a vizet. Vannak olyan fajták is, melyek nagyon vastag bundával rendelkeznek, ami megvédi őket még vizes állapotban is a kihűléstől. Ilyen a Maine Coon, vagy a norvég erdei macska.

  Ettől függetlenül elmondhatjuk, hogy a cicák kényesek a tisztaságra. Rengeteg időt töltenek mosakodással. Ez több szempontból is hasznos, azon kívül, hogy tisztítják a bundájukat, így serkentik a test folyamatos vérkeringését, eltávolítják az estleges élősködőket és melegen tartják testüket. Mivel a mosakodáshoz a nyálukat használják, ezért sok vizet veszítenek a szervezetükből. A mosakodás során lenyelt szőr a gyomorban egy gombóccá, vagy más néven bezoárkővé szilárdul. Ezt szokták a cicák gyakran visszaöklendezni. De ha gyakran fésüljük a cicánkat, akkor ez megszüntethető.

  Az embernek azért van szüksége macskára, hogy félelem nélkül simogathasson egy ragadozót! (Léonor Fini)

 
Csoportosítás

Csoportosíthatjuk testfelépítésük szerint:

1. Cobby: az ebbe a csoportba tartozóknak kicsik a füleik, zömök izmos teste van - perzsa
2. Keleti: jellemzőjük a hosszú orr, nagy fül, vékony nyurga teste van. - keleti rövidszőrű fajták illetve a sziámi.


Macskafajták:

Számos fajtát különböztetünk meg, egyes fajták a már meglévő fajok keresztezésével jöttek létre. Alapvetően az európai rövidszőrű és az ázsiai rövid szőrű macskákból hozták létre a fajokat. Léteznek farok nélküli, vagy szőrtelen macskák is, ami biztosan jó hír a macskaszőr allergiában szenvedőknek.
1. rövidszőrű macskafajta:
- Sziámi
- Colorpoint Don Szfinx
- Egyiptomi mau
- Brit rövid szőrű
- Abesszin
- Amerikai drótszőrű
- Hócipős
- Japán csonkafarkú
2. félhosszú szőrű fajták:
- Maine Coon
- Tiffany
- Balinéz
- Amerikai csonkafarkú,
- Ausztrál Tiffanie
- Jávai
- Cymric
- Norvég erdei macska
- Pixiebob
3. hosszú szőrű macskafajták:
- Colourpoint (Himalája)
- Perzsa

 
A Macska felépítése

A macska szervei:
macska szervei
A macska csontváza:
Macska csontváza
A macska csontozata:
macska csontozata


A macska testfelépítése nem sokban különbözik a vadon élő társaitól. A házimacskák között az egyes fajoknál vannak különbségek, ilyen lehet a fülek formája, nagysága, vagy a szemek elhelyezkedése, vagy különbségek lehetnek a test nagyságban is. Érzékszervei nagyon jól fejlettek, rendkívül jó a hallása, és látása. Jól fejlett egyensúlyozó szervvel rendelkezik, a farok tölti be ezt a szerepet. Magasból zuhanásnál a farok segítségével szabályozza az esést. A macska szemén megtalálható a pislogó hártya, vagy harmadik szemhéj. Ez biztosítja, hogy a szem ne száradjon ki.

 


Érdemes megnézni!



kapcsolat: tudostar@gmail.com
Baranyi Judit

© az itt szereplő ismertetők felhasználása más oldalakon a tudostar.hu -ra való hivatkozással (link megadásával) engedélyezett

például:

forrás: <a href="http://tudostar.hu/" target="_blank" title="tudostar.hu online ingyenes természettudományi kislexikon">tudostar.hu online természettudományi kislexikon </a>
top