TudósTár természettudományi kislexikon
Üdvözlünk a TudósTárban

A tudostar.hu célja egy olyan online ingyenes természettudományos kislexikon létrehozása amely egy-egy téma alapos feldolgozásával széleskörű áttekintést nyújt és eligazít. Mivel a tudóstár elsősorban általános iskolások számára készül (általános iskolában tanító pedagógus lektorálásával), igyekszünk játékos formában bemutatni egy-egy élőlényt és ezáltal megalapozni azt a fajta érdeklődést, amelyből majd akár egy sokrétűbb alaposabb ismeretanyag igényének magja is kicsírázhat! Állandóan folyamatosan bővülünk, az anyagok folyamatosan kerülnek fel az oldalra így érdemes a könyvjelzők közé tenni a tudóstárat és akár naponta visszanézni!

Mit találsz a TudósTár lexikon oldalain? Mindenek előtt az adott címszó részletes ismertetőjét, képekkel illusztrálva, majd még mindig az adott téma ismertetője következik egy fontos rész alaposabb kibontásával. Ezt követően (amennyiben léteznek persze kapcsolódóak) viccek, videók és egy játék is helyet kap!

Szerkesztők jelentkezését is várjuk, ha úgy érzed szívesen vennél részt a tudóstár projektben (nem máshonnan kimásolt, hanem általad létrehozott / szerkesztett anyaggal) írj nekünk bátran: tudostar@gmail.com

 

 A ló latin neve Equus caballus. Az egypatások illetve páratlan ujjú patások rendjébe soroljuk őket. Ide tartoznak a házi lovak és a földtani jelenkor kezdetén már élt rokonaik a vadlovak Equus ferus. Az Equus (jelentése ló) latin szó jelzi, a közös származást, az, hogy ez mennyire közeli, különböző alfajokról van-e szó még a tudósok is vitatják! A legelső ősök mintegy hetvenöt millió évvel ezelőtt különültek el, bár ezek még csak egy nagyobb kutya nagyságát érték el és ujjaik is voltak, amik az évezredek folyamán fokozatosan patákká alakultak.

 A lovak csoportokba szerveződve éltek, így közösen védekezhettek a rájuk leselkedő veszélyek ellen. Egy-egy ilyen csoport akár 100 négyzetkilométeres területeket is uralhatott. A nagy területek bejárása nagy teherbírást igényelt és a természetes kiválasztódás során a legjobb felépítésű állatok génjei öröklődhettek, így folyamatosan több tízezer év alatt lett a lovak alakja és testfelépítése olyan mint amit ma is láthatunk.

 
Csoportosítás

Színük szerint:

1. deres: a ló feje illetve lábvégei egyszínűek, sötétebb árnyalatúak, mint a test más részei. Ezen belül beszélünk almásderesről, vasderesről, rozsdásderesről, pejderesről, feketederesről, sárgaderesről, vörös deresről
2. fakó: a tejföl sárga, barna, sötétszürke illetve ezek közötti színárnyalatok
3. fekete: minden szőre fekete
4. fehér: minden szőre fehér valójában albínó ló
5. szürke
6. sárga: többféle árnyalatban is létezik, aranysárga, világossárga, sötétsárga, bronzsárga, vörössárga
7. pej: a hosszúszőrök feketék a rövid szőrök alapvetően barnák, de több árnyalatuk is létezik. Ezek színét az árnyalatuk megnevezésével azonosítják, mogyorópej, gesztenyepej, pirospej, aranypej, sötétpej, világospej.

Vérmérsékletük szerint:

1. nemesvérű
2. melegvérű
3. hidegvérű

Fajta szerint:

A lónak több száz fajtáját ismerjük, úgyhogy természetesen a teljesség igénye nélkül a legfontosabbak: abesszíniai ló, albán ló, amerikai telivér, angol telivér, andalúz ló, arab telivér, blazer ló, póni, breton ló, egyiptomi ló, holsteini ló, jütland ló, lipicai ló, magyar ügető, musztáng, nóniusz.
 
A ló felépítése

A ló felépítése:
A ló felépítése
A ló csontozata:
A ló csontozata
A ló belső szervei:
A ló belső felépítése


 


Érdemes megnézni!



kapcsolat: tudostar@gmail.com
Baranyi Judit

© az itt szereplő ismertetők felhasználása más oldalakon a tudostar.hu -ra való hivatkozással (link megadásával) engedélyezett

például:

forrás: <a href="http://tudostar.hu/" target="_blank" title="tudostar.hu online ingyenes természettudományi kislexikon">tudostar.hu online természettudományi kislexikon </a>
top